Εκδήλωση Πανελληνίου Φεστιβάλ Ενταξιακής Κουλτούρας "Κωφοί και Ακούοντες εν δράσει"

Στην Πλατεία του Αρείου Πάγου στην Αθήνα υπό την αιγίδα του ΥΠΠΕΘ και με τη συνεργασία της ΔΔΕ Β Αθήνας και ΚΠΕ Έδεσσας.

05a06a

07a08a0910a1112a13a14a15a16a17a18a1920

Φωτογραφικό υλικό

SAM 3457SAM 3460

SAM 3467

"Αν" του Ράντγιαρντ Κίπλινγκ

Σύλληψη-Σκηνοθεσία και Διδασκαλία : Μίρκα Κρεστενίτη

Επιμέλεια σκηνικού και κοστουμιών : Μίρκα Κρεστενίτη , Ελένη Πιστολά

Νοηματική γλώσσα : Νίκος Ισαρης, Ελένη Πιστολά, Μαρισόφη Παπαβασιλίου, Κωνσταντίνα Αποστόλου

Μια ιστορία εμπνευσμένη απο το ομώνυμο ποιήμα του Ράντγιαρντ Κίπλινγκ,"Αν"  του Άγγλου ποιητή και πεζογράφου που βραβεύτηκε με το Νόμπελ το 1907 και του παραμυθιού της Λ. Παναγιωτοπούλου με τίτλο "Ένα δέντρο θέλει χώρο" επίσης βραβευμένο απο το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας. Πρόκειται για ένα πάντρεμα βασισμένο στον αυτοσχεδιασμό και την ομαδικότητα! Σε μια τσιμεντένια πόλη γεμάτη φασαρία, όλα περνούν γρήγορα. Άνθρωποι τρέχουν βιαστικοί με κινητά στα χέρια, με τα μάτια συνεχώς στις οθόνες των υπολογιστών τους, μέσα στην κατανάλωση. Μια λανθασμένη εικόνα με οικολογικές και οικονομικές συνέπειες.

Ο κύκλος ζωής της τεχνολογίας είναι γεμάτος απο καταστροφή και τοξικότητα.

Σε αυτές τις συνθήκες, ψάχνουμε χώρο για αλλαγή, για νέα μονοπάτια.

Να βάλουμε έναν νέο σπόρο!

Να ανθίσει το καινούριο σαν ένα δέντρο που ζητά να αναπτυχθεί!

Να τοποθετήσουμε το "Αν" του ποιητή σε νέες βάσεις!

Οι μαθητές του ΤΕΕ/ΕΑ Κωφών και Βαρηκόων Αγ.Παρασκευής μαζί με την σπουδαία βοήθεια των καθηγητών τους στα πλαίσια του μαθήματος της θεατρικής αγωγής δημιούργησαν μια παράσταση βασισμένη στον αυτοσχεδιασμό και την ομαδική δουλεία. Με ευαισθησία και προσπάθεια αποδεικνύουν ποσό σημαντική είναι η τέχνη και η διαφορετικότητα.

Η παράσταση γίνεται στην νοηματική γλώσσα αλλά και με την χρήση λόγου πάνω στην σκηνή για να ενσωματωθούν όλα τα παιδιά, το καθένα με τις δυνατότητές του, με στόχο να μην χάνεται από κανέναν η ροή του δρώμενου. Είναι μια εμπειρία που όταν πετυχαίνει είναι εξαιρετικά γοητευτική. Ξεδιπλώνεται μια διαφορετική επικοινωνία μέσα από τηνδημιουργική διαδικασία.

mathitiki dimiourgia aprilios 2016

Φωτογραφικό υλικό